Okuyacağınızdan Daha Fazla Kitaba Sahip Olmanın Değeri

Admin

Administrator
Yönetici
1661927831382.png

Bir ton kitap alıyorum.

En büyük savurganlıklarımdan biri. Ne zaman bir kitapçıya girsem, bir kolumla dışarı çıkıyorum. İnternetten ilginç bir haber alırsam yerel kitapçıma gönderirim.

Ama o kadar çabuk kitap ediniyorum ki hepsini okuyamam. Belki de sadece yarısını bitiriyorum; hafifçe daldığım bir çeyrek daha; son çeyrek, asla dokunmam. Sadece geçen ay ya da iki ay içinde Zakiya Dalila Harris'in The Other Black Girl (okudum), Lauren Milici'nin Final Girl (okudum), Marshall Mcluhan'ın (açılmamış) bir deneme koleksiyonu, diğer gezegenlerde yaşamla ilgili tarihsel spekülasyonların bir antolojisi (ilk birkaç bölümü gözden geçirdim sadece), Emily Wilson'ın Odyssey çevirisi (neredeyse bitti), James Bridle'ın Varlık Yolları (şimdiye kadar sadece ilk bölümü oku), Mary Ruefle koleksiyonu (yağsız), Jody Rosen'in İki Tekerleği İyi (oku), Emily Katz Anhalt'ın Zor Durumdaki (oku), Kate Eichorn'un Unutmanın Sonu (henüz okunmamış), Alexis Pauline Gumbs'ın Undrowned (sadece yarı yolda), Jonathan Kramnick'in Kağıt Zihinleri (sadece ilk iki bölümü okuyun), Thalia Verkade'nin Hareketi (okuyun), 2015'in Yılın En iyi Bilim Kurgu (36'in üç hikayesi okundu), Alexandra Oliver'ın Hail , Görünmez Bekçi (yarı yolda aracılığıyla), Anahid Nersessian'ın Keats'in Odes'i (bir büyüleyici bölüm okudum, ama henüz başka bir şey yok).

Bu kitaplar evimin her tarafına yığılmış - bazıları komodinin üzerinde zikzakla, diğerleri alt kattaki kitap rafının üstünde, hatta mutfak masamın köşesinde bir yığın halinde. Diğerleri tamamen dijitaldir, genellikle Scribd aboneliğim aracılığıyla okunur (veya yarı okunur).

Kısmen ve tamamen okunmamış kitapların sürekli birikiminin, sınırlı dikkat süremin garip bir alan, para israfı olduğundan endişelenirdim. Bitirmeden kitaptan kitaba uçmak; Kitap rafımda oturan tome'ları okumadan tam anlamıyla onlarca yıldır satın almak mı? Bu biraz patolojik görünüyor.

Kendimi teselli etmek için Japonca “tsundoku” kavramını düşündüm. 19. yüzyılda “asla tüketilmeyecek kitapların stoklanmasını” tanımlamak için icat edilmiş bir portmanteau. Sempatik ve hatta gururla kullanılan bir kelime: Kitapseverler tarafından, kitapseverler için icat edilen, kitaplarınız tarafından neredeyse gömülmenin estetik zevklerinin bir takdiri olması amaçlanmıştır. Belki onları okumadın, belki de asla okuyamayacaksın, ama okuma fikriyle bu kadar çevrili olmak çok güzel.

Sonra son zamanlarda, hepsini okumayacağımı bilsem bile, neden bu kadar takıntılı bir şekilde yeni kitaplar edindiğimi açıklamaya yardımcı olan başka bir konsepte rastladım.

Bu "kütüphane karşıtı".

Fotoğraf: Suzy Hazelwood (lisans)
Kütüphane karşıtı, Nassim Nicholas Taleb'in Kara Kuğu adlı kitabında tanıttığı bir kavramdır.

Onun anahtar fikri:

Okunan kitaplar okunmamış kitaplardan çok daha az değerlidir.

Tamam, güzel: Ama bu ne anlama geliyor?

Açmak için Taleb, Umberto Eco'nun 30.000 kitaptan oluşan devasa kişisel koleksiyonunu tartışıyor. Bu, elbette, Eco'nun tamamen okuyabileceği çok daha fazla kitap. Günde bir kitap okusan bile, onun kütüphanesine girmen 82 yılını alır.

Eco bunu biliyordu elbette. Taleb'in yazdığı gibi …

Yazar Umberto Eco, ansiklopedik, anlayışlı ve nondull olan bu küçük bilim adamı sınıfına aittir. Büyük bir kişisel kütüphanenin sahibidir (otuz bin kitap içerir) ve ziyaretçileri iki kategoriye ayırır: “Vay! Sinyor profesör dottore Eco, ne kütüphaneniz var! Bu kitaplardan kaç tanesini okudun?"* ve diğerleri — çok küçük bir azınlık — özel bir kütüphanenin egoyu güçlendiren bir ek değil, bir araştırma aracı olduğunu anlıyorlar. Okunan kitaplar okunmamış kitaplardan çok daha az değerlidir. Kütüphane, finansal araçlarınız, ipotek oranlarınız kadar bilmediğiniz şeyleri içermelidir ve şu anda sıkı emlak piyasası oraya koymanıza izin verir. Yaşlandıkça daha fazla bilgi ve daha fazla kitap biriktireceksiniz ve raflardaki okunmamış kitapların sayısı size tehditkar bir şekilde bakacaktır. Gerçekten de, ne kadar çok şey bilirseniz, okunmamış kitapların sıraları o kadar büyük olur. Bu okunmamış kitap koleksiyonuna bir kütüphane karşıtı diyelim.

Eco bu kitapları okumayı hiç beklemiyordu. Elbette, bazılarını okumuştu, muhtemelen birçoğunu. Fakat saf fazlalığın daha varoluşsal bir amacı vardı: Eco'ya bilginin ne olduğu ve gerçekte ne kadar azına sahip olduğunuz veya sahip olabileceğiniz hakkında bir fikir verdi. Bir tür entelektüel oryantiringdi.

Kütüphanenizi gördüğünüzde, bilmediğiniz şeylerin her zaman bildiklerinizi büyük ölçüde cüceleştireceğini fark edersiniz. Bu nedenle, Anne-Laure Le Cunff'un belirttiği gibi, zekanız hakkında kendini beğenmiş olmanın panzehiri …

Bilinmeyen bilinmeyenler hakkındaki farkındalığımızı genişleterek, bir kütüphane karşıtı, bilgimizin kapsamını abartma eğiliminde olduğumuz Dunning–Kruger etkisine karşı bir panzehir bile olabilir. İster özel ister halk kütüphanesinde olsun, henüz okumadığımız kitaplarla çevrili olmak — Umberto Eco söz konusu olduğunda, bir ömür boyu okumak için çok fazla kitap - alçakgönüllü bir deneyimdir.

Taleb'in dediği gibi, bir kütüphaneniz olduğunda bir “antischolar” olursunuz. Tüm okunmamış kitaplarını düşünerek, antischolar bilgilerini “bir hazine, hatta bir mülk, hatta bir benlik saygısı geliştirme aygıtı" olarak görmekten kaçınmaya çalışırlar.

Ya da Abhishek Chakraborty'nin dediği gibi ....

Kütüphane karşıtı bilinmeyeni temsil eder — bilmediğimiz şeyleri. Bilinmezlik, bilgiden kaynaklanan aşırı güvenimizin tek panzehiridir.

Angela'nın "Kitapları" (CC 2.0 lisansı, değiştirilmemiş)
Bu fikri sevdim! Ne kadar iyi yaşadığımdan emin değilim. Yaşlandıkça ve çok daha fazla okuma yaptığımda — özellikle bir gazeteci olarak çalışmam için bir ton da dahil olmak üzere — sonuçlarımdan çok daha az emin olduğum ve kaç konu hakkında kesinlikle hiçbir şey bilmediğimin farkında olduğum kesinlikle doğru.

Bununla birlikte, bir kütüphanenin diğer kısmı, daha fazla şeyi keşfedebileceğinizin sürekli farkında olmanızı sağlamasıdır. Tüm bu kitapların okunmamış halde yatmasıyla merak uyandırıyorlar. Yatak odamdaki masamdan banyomuma her yürüdüğümde, hiç okumadığım düzinelerce kitabı geçiyorum - renkli dikenleri, onları alıp okumaya başlayabileceğimi hatırlatan küçük bir görsel çevre hatırlatıcısı. Bazen de seviyorum! Özellikle bir yazı üzerinde erteleniyorsam, okunmamış bir kitabı kapıp birkaç sayfa çeviriyorsam, asıl işimi yapmaktan kaçınmanın asil bir yolu gibi geliyor, lol.

Okunmamış kitapların etrafta dolaşması, çevrimiçi medyanın sürekli çekilmesine karşı da yararlı bir karşı ağırlıktır. Boş zamanım olduğunda, oldukça tembelim; İnternette dolaşmaya başlayabilirim, çünkü telefonum her zaman oradadır. Ama kitaplar da benim görüş alanımda yatıyorsa? O zaman sinek kuşumun dikkatini çekmek için de savaşma şansları var. Okunmamış bir kitabı, öğle yemeği sandviçi için mutfak masamda yer açabilmem için bir kenara bırakmam gerekirse, onu açma ve en azından birkaç sayfaya bakma şansını büyük ölçüde artırır.

(Bir kenara bırakırsak, okuma zevkimin çoğunun şiir ve kurgusal olmayan, çok az romanı olmasının nedeni bu olduğunu düşünüyorum. Şiir ve kurgusal olmayanların içine girip çıkması çok daha kolaydır. Tek bir şiir, (genellikle) kısa, küçük bir edebiyat külçesidir; kurgusal olmayan kitaplarda genellikle kendi başlarına duran ve bir seferde bir sayfa veya paragraf emilebilen veri parçaları veya anekdotlar ve hikayeler bulunur. Buna karşılık bir roman, bir düşünce trenini — bir anlatı ve karakter kadrosunu - sürdürmemi gerektiriyor ve benim için daha az göze çarpıyor.)

Her halükarda, bu “kütüphanecilik karşıtı” kavramı kitap satın alma suçumu hafifletmeye yardımcı oldu. Biraz.

Ve fikir Umberto Eco aracılığıyla geldiğinden beri, son iki yıldır kitaplarından birinin — Listelerin Sonsuzluğu — rafta oturduğunu, satın alındığını ve okunmadığını hatırlatıyor.

Sanırım sonunda açacağım.