2 Yıllık Haftalık Podcasting'den Öğrendiğim En Önemli 5 Ders

Admin

Administrator
Yönetici
1661927699209.png

Şu cümleyi söyleyen birini tanıyorsanız elinizi kaldırın: "Bir podcast başlatmayı düşünüyorum." Ya da kişisel olarak böyle bir düşüncen varsa elini kaldır. Ya da gerçekten bir podcast başlattıysanız yükseltin. Durum ne olursa olsun, çoğunuzun ellerini kaldırdığını tahmin ediyorum. Ya da daha doğrusu, sizi görebilseydim ve gerçekten bir el kaldırmak için baskı hissederseniz birçoğunuz ellerinizi kaldırırdınız.

Pek çok insanın podcast başlatmayı düşünmesinin nedeni, bir podcast başlatma fikrinin, “Bir bar almalıyım" demenin dijital eşdeğeri gibi olmasıdır.” Başka bir deyişle, dışarıdan eğlenceli ve kolay görünmekle birlikte her türlü değerli sosyal sermayeyi sunan şeylerden biri, ancak gerçekte, tonlarca iş ve başarılı olmanız durumunda, ödüller hala oldukça yetersiz.

Bilmeliyim. İki yıl önce, Web Masters adlı dijital girişimcilik hakkında bir podcast başlattım ve bu iki yılını neredeyse her hafta yeni bölümler yayınlayarak geçirdim. Podcast bile oldukça popüler - özellikle ünlü olmadığımı ve büyük bir hayran kitlesiyle başlamadığımı düşünürsek. Muhtemelen duyduğunuz tonlarca misafirim bile oldu (ya da daha doğrusu, duyduğunuz şirketleri kuran misafirler ... Etsy, Vimeo, WİRED, Foursquare, Match.com , Meetup ve bir demet daha).

Podcast'i kısmen girişimcilik eğitimcisi olduğum için başlattım ve dünyanın en başarılı girişimcilerinden bazılarıyla röportaj yapmak, insanlara girişimcilik hakkında bilgi vermenin iyi bir yolu gibi görünüyordu. Ancak, podcast'i bir deney olarak da başlattım. Düzinelerce girişimci, içerik oluşturucu ve müşterim, kendi işletmeleri için bir pazarlama stratejisi olarak bir podcast oluşturup oluşturmamaları gerektiğini sordu ve onlara iyi tavsiyelerde bulunacak kadar tecrübem yoktu.

Ancak, şimdi iki yıllık tecrübem var ve sonuç olarak, soruyu cevaplamak için makul derecede nitelikli hissediyorum. Kısa cevap şu şekildedir:

KESİNLİKLE HAYIR!!!!!

Biraz daha uzun cevap:

Bir podcast'i pazarlama stratejisi olarak başlatmak için deli olursunuz, çünkü podcast'iniz için dinleyici almak neredeyse kesinlikle gerçek girişiminiz / ürününüz / şirketiniz için takip etmek isteyebileceğiniz diğer pazarlama stratejilerinden daha büyük bir pazarlama çabası olacaktır. / etc.

Ancak, iki yıl sonra, podcasting'in iyi bir pazarlama stratejisi oluşturup oluşturmamasından çok daha fazlasını öğrendim. Bu dersler bazılarınız için yararlı olabileceğinden, onları burada paylaşacağımı düşündüm. Aşağıda, iki yıllık haftalık podcasting'den öğrendiğim en önemli beş ders var. Elbette, öğrendiğim her şey bu değil, ancak çoğu insanın düşündükleri podcast'i gerçekten başlatıp başlatmama konusunda daha bilinçli bir karar vermesi için fazlasıyla yeterli olmalı.

Ders # 1: Podcast'lerin oluşturulması şaşırtıcı derecede kolaydır
Unutmayın, ”kolay“ ve ”zaman alıcı" tamamen farklı iki tanımlayıcı terimdir. Bundan bahsediyorum çünkü çoğu insan “kolay" kelimesiyle karşılaşıyor ve aynı zamanda “hızlı" anlamına geldiğini varsayıyor.” Örneğin, Game of Thrones her bölümünü yeniden izlemek kolaydır (belki de geçen sezon hariç), ancak hızlı değildir.

Bu uyarının dışında, paylaşmak istediğim ilk ders, podcast oluşturmanın ne kadar kolay olduğuna hoş bir sürpriz oldu. Bilgisayarımda varsayılan olarak yüklü olmayan (Quicktime, Garageband gibi) veya nispeten her yerde bulunan (Zoom gibi) bir yazılıma hiç ihtiyacım olmadı. Güzel bir mikrofon sipariş ettim, ancak nispeten ucuza harika seçenekler mevcut.

Başka bir deyişle, zaten sahip olduğunuz veya kolayca edinebileceğiniz araçlarla siz de bir podcast yapabilirsiniz. Sadece kendinizi ve / veya bir görüşmeciyi kaydedin, biraz düzenleme yapın (kuşkusuz bir öğrenme eğrisi vardır, ancak YouTube öğreticilerinin sıkıntısı yoktur) ve kesinleşmiş dosyayı herhangi bir sayıda ücretsiz veya ücretli podcast barındırma hizmeti kullanarak oradaki tüm podcasting uygulamalarına ve hizmetlerine yükleyin.

Bu kadar. Süslü bir stüdyoya veya pahalı ekipmana ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey sessiz bir alandır (dolabınızda çok kaliteli zaman geçirmeye hazır olun!) ve bilgisayarınız. Bunun ötesinde, en çok ihtiyacın olan şey zaman. Çok ve çok zaman.

Ders #2: İnsanların dinlemesini sağlamak anlaşılmaz derecede zor
Bu dünyadaki sadece iki kişinin podcast'imin her bölümünü dinlediğini rahatlıkla söyleyebilirim: ben ve annem. (Ayrıca bu makaleyi kesinlikle kim okuyor ... tüm desteğiniz için teşekkürler Anne! Seni seviyorum!)

Bundan bahsediyorum çünkü bir podcast oluşturmak kolay olsa da, insanları gerçekten dinlemeye ikna etmek gerçekten, gerçekten, gerçekten, gülünç derecede zor. Podcast'inizin başarılı olmasını istiyorsanız, dinleyicileri almak, zamanınızın çoğunu üzerinde çalışmak için harcamanız gereken şeydir. Ne yazık ki, podcast'i oluşturmak için çok fazla zaman harcayacaksınız (“kolay ama hızlı değil” ile ilgili yukarıdaki noktaya bakın), tüm pazarlamayı yapmak için tonlarca bant genişliğine sahip olmayabilirsiniz.

Ders # 3: Keşfedilebilirlik mevcut değildir
İnsanların podcast dinlemelerini sağlamanın zor olmasının büyük bir kısmı, podcast dünyasının insanların ekosistemin kendisinde yeni ve ilginç içerikler keşfetmeleri için harika yollara sahip olmamasıdır.

Ne demek istediğimi anlamak için TikTok veya YouTube'da nasıl yeni içerik keşfettiğinizi düşünün. Bu uygulamaları kullanırken, sizi sürekli olarak yeni içeriğe yönlendiriyorlar. Aynı şey podcasting dünyasında da mevcut değil çünkü çoğumuz podcasting uygulamalarımıza nadiren bakıyoruz. Öyleyse insanlar yeni podcast'leri nasıl keşfeder? Bu da beni bir sonraki dersime getiriyor.…

Ders # 4: Podcast'e başlamadan önce bir kitleniz olmalı
Çoğumuz yeni podcast'leri iki yoldan biriyle keşfediyoruz. Zaten tanıdığımız, takip ettiğimiz ve / veya önemsediğimiz biri veya bir şey bir podcast başlatır. Ya da tanıdığımız ve güvendiğimiz kişiler, dinlemeye başladıkları bir podcast'i önerir; bu, büyük olasılıkla zaten tanıdığı, takip ettiği ve / veya önemsediği biri veya bir şey bir podcast başlattığı için olur.

Kalıbı görüyor musun? Podcast keşfedilebilirliği öncelikle ulaşabileceğiniz mevcut kitlenin büyüklüğüne dayanır. Bu nedenle, birisi benden bir podcast başlatma konusunda tavsiye istediğinde, cevabım neredeyse her zaman o kişinin zaten bir kitleye erişip erişemeyeceğine kadar kaynar.

Bir milyon İnstagram takipçiniz varsa ve bir podcast başlatmak istiyorsanız, elbette ... bunun için gidin ... kendinizi nakavt edin. Şirketinizin birkaç yüz bin abonesi olan popüler bir bülteni varsa, podcast bu kitleyle ilişkinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Ancak, bir podcast herkese açık bir kitle için içerik oluşturmaya yönelik ilk adımınızsa, bunu yapmayın. Vaktini boşa harcayacaksın. Önce daha iyi keşfedilebilirliğe sahip bir yerde nasıl bir kitle oluşturacağınızı öğrenin ve ardından bir kitleniz olduğunda bir podcast başlatın.

Ders #5: Başarınızı yargılamak zor olacak
Podcast metrikleri kokuyor. Temel olarak tek metrik “indirmeler" dir ve dürüst olmak gerekirse hiçbir şey ifade etmez. Şu anda Apple Podcast mağazasına gidebilir, 5 saniye boyunca herhangi bir bölümü oynatabilirim ve onu yaratan kişi için bir “indirme” olarak sayılır.

Ve evet, bu içerik oluşturucu, kullandığı metrikler panosunda başka bir “indirme” görmekten heyecan duyacaktır, ancak bu gerçekten bir şey ifade etmeyecektir.

Podcasting metriklerinin neden kokuştuğuna dair detayları size ayıracağım. Bilmeniz gereken tek şey, bunun kolay veya pratik bir çözümü olmayan teknoloji ve ekosistemin temel bir sınırlaması olduğudur.

Anlaşılması gereken en önemli şey, podcast yayınlamaya başladığınızda / başladığınızda, herhangi bir Google Analytics düzeyinde içgörü beklememenizdir. (Utanmaz fiş: podcast'imdeki en sevdiğim konuklardan biri Google Analytics'i yarattı).

Bu metrik eksikliği büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak bir podcast kitlesini büyütme konusunda ciddiyseniz, yarattıklarınızla nasıl etkileşimde bulunduklarına dair karmaşık fikirlere sahip olmamak çok sorunludur. Bu, başarınızı ve / veya (muhtemelen) başarısızlığınızı değerlendirmenize yardımcı olmak için yalnızca belirsiz bir “indirme” sayısıyla oluşturduğunuz içerik açısından temel olarak “kör uçtuğunuz” anlamına gelir.

Daha ayrıntılı ölçümler olmadan, neyin iyi neyin iyi olmadığını tahmin etmekte sıkışıp kalırsınız, bu da çoğunlukla şansa güveneceğiniz anlamına gelir. Podcast'inizi oluşturmak ve pazarlamak için ne kadar zaman harcayacağınızı göz önünde bulundurarak, sonucu belirlemek istediğiniz şey gerçekten “şans” mı?